Zdrowy tryb życia

Edyta Hayashi
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2017

Praktykowanie zasad zdrowego stylu życia może nas uchronić przed chorobą, przedwczesną śmiercią, a nawet może wyraźnie przedłużyć nam życie. Podjęcie wysiłku w ich wypracowaniu jest bezcenną inwestycją. Słuszność tego pokazującą tysiące badań naukowych.

Bardzo interesujące badania przeprowadził dr. Lester Breslow w Kalifornii. Dotyczyły one wpływu siedmiu zwyczajów na długość życia i stan zdrowia społeczeństwa. Dr Breslow poddał badaniu grupę siedmiu tysięcy osób pytając w jakim stopniu praktykują one owe siedem zwyczajów zdrowotnych, a następnie śledził ich stan zdrowia oraz wskaźnik zgonów w czasie dziewięciu kolejnych lat. Pytania, jakie postawił badanym były następujące: 1. Czy palisz papierosy? 2. Czy pijesz alkohol, a jeśli tak, to jak często? 3. Czy regularnie ćwiczysz? 4. Ile godzin sypiasz na dobę? 5. Ile ważysz? 6. Czy jadasz regularnie śniadania? 7. Czy masz zwyczaj jadania przekąsek między posiłkami?

Dr Breslow na podstawie poprzednio przeprowadzonych badań wiedział już, że te czynniki mają szczególny związek ze zdrowiem i długowiecznością. Teraz chciał wykazać, jaki jest ten związek i jak bardzo wpływa na zdrowie i długowieczność. Co ciekawe w swoich badaniach odkrył, że najzdrowsze są i najdłużej żyją osoby, które nie palą, nie piją alkoholu, ćwiczą regularnie, śpią 7-8 godzin na dobę, mają właściwą masę ciała, spożywają regularne śniadania i nie podjadają między posiłkami.

Ponadto dr Breslow odkrył, że regularna aktywność fizyczna ma większy wpływ na długość życia niż jakikolwiek inny czynnik z listy siedmiu zwyczajów zdrowotnych oraz, że 70% zgonów ma związek z dietą. Zaobserwował on, że właściwie prowadzona dieta w oparciu o produkty roślinne jest najzdrowsza. Z drugiej zaś strony jednym z największych zagrożeń dla zdrowia jest nadkonsumpcja mięsa. A to ze względu na dużą zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu, które mają udział w rozwoju chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy, otyłości, udarów i choroby nowotworowej. Dr L. Breslow zauważył również, że zużycie organizmu osoby w wieku 60 lat praktykującej wszystkie siedem zwyczajów zdrowotnych jest na poziomie osoby w wieku 30 lat praktykującej trzy lub mniej z siedmiu wymienionych zwyczajów.

Dr Breslow wykazał, że żyjąc zgodnie z zasadami właściwie pojętego zdrowego stylu życia można przedłużyć swoje życie nawet o 11,5 roku. Można więc żyć lepiej i dłużej, można nawet cofnąć wiek biologiczny.

Jednak jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją ci, którzy pragną cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i długowiecznością, jest zmiana nawyków. Jak to zrobić, aby wdrożyć odpowiedni program regularnych ćwiczeń fizycznych, zacząć zdrowo się odżywiać, nie podjadać między posiłkami, powrócić do należnej masy ciała, rzucić palenie, zadbać o właściwy wypoczynek i przestać pić alkohol? Są trzy podstawowe wskazówki dla tych, którzy pragną zmienić swoje nawyki zdrowotne.

Po pierwsze warto wiedzieć, że prawdopodobieństwo zmiany nawyków zdrowotnych uzależnione jest od wielu czynników indywidualnych, kultu­rowych, środowiskowych, rodzinnych i zawodowych. Okazuje się, że osoby mające cel w życiu, wyznaczające sobie długoterminowe zadania, osoby bardziej otwarte, osoby utrzymujące mocne więzi z innymi, osoby opty­mistycznie nastawione do życia, mające wysokie poczucie swojej wartości, osoby mogące liczyć na wsparcie współmałżonka, rodziny oraz przełożo­nych i kolegów w pracy oraz osoby zasobne finansowo o wiele częściej korzystają z szansy zmiany na lepsze swoich nawyków zdrowotnych.

Po drugie potrzebna jest właściwa wiedza na temat zdrowia. Jeśli ludzie są świadomi, że mają predyspozycje do rozwoju pewnych schorzeń np. nowotworowych i wiedzą, że pewne zachowania np. palenie sprzyja ich rozwojowi, a jednocześnie są przekonani, że mogą sprostać zmianie swoich przyzwyczajeń, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zmienią swoje nawyki.

Po trzecie, aby zmienić nawyki, sama wiedza nie wystarcza. Gdyby tak było, nie mielibyśmy tylu nieaktywnych nauczycieli wychowania fizycznego, otyłych kardiologów, jedzących hamburgery dietetyków, palących onkologów czy pijących lekarzy. Aby zmienić nawyk, potrzebne jest działanie; należy podjąć decyzję, a zmianę trwale wprowadzić w życie.

Są osoby, które potrafią zmienić nawyki samodzielnie, ale jest też wielu, którzy potrzebują wsparcia. Tych, którzy go potrzebują, zapraszam na dedykowane programy rozwojowe, procesy coachingowe, wsparcie mentorskie, lekturę dobrej książki. Poprzez stały rozwój możemy osiągnąć bardzo wiele. Co ciekawe tym roku w od 15 do 17 września w Warszawie odbędą się pierwsze ogólnonarodowe Targi Rozwoju, które warto odwiedzić, aby poznać dostępne w naszym kraju możliwości w tym zakresie.

 

lek. med. Grażyna Kuczek International Prosperity Coach
0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dla dobrego funkcjonowania strony oraz statystyk oglądalności treści zbieramy dane.